Obezite ve Diyabet Cerrahisi Merkezi

Obezite ve Diyabet Cerrahisi

Zayıflamanın en sağlıklı ve en etkili yolu hiç kuşkusuz diyettir. Hayatımızın bir zaman dilimi içinde diyet yapabiliriz ama ömür boyu diyet yapmak neredeyse imkânsızdır. Bu yüzden çok aşırı ya da hastalık boyutunda kilolu olanlar için diyet programlarını uygulamak oldukça zordur. Kişinin konforu ve sağlığı gündeme geldikçe çok defa beslenme programı uygulamış, sonuç alamamış kişilere çözüm yolu olarak uzmanlar OBEZİTE cerrahisini önermektedir.

Aşırı Kilolu ‘Morbid Obezite’ Grubuna Kimler Giriyor?
Morbid obezite; hayatın devamında kişinin yaşam kalitesini bozan, sakatlık yaratan ve bazı işlerin yapılmasını engelleyen obezite türüdür.

Örnek vererek açıklamak gerekirse; 1.65 boyundaki bir kadının en az 120 kilosu olması ya da 1.75 boyundaki bir erkeğin 130 kilo olması. Bir kişi 60 kilo olması gerekirken 80 kilo olabilir. Bu kişinin yaşam kalitesinin çok fazla etkilemez, estetik kaygısına neden olabilir.

Diyet Yapabilecek Birine De Ameliyat Gerekiyor Mu?
Kişiye uygun beslenme programları ile kişi uzun süreli olarak kilo verebilir. Örneğin 150 kilo olan biri diyet yaparak 80 kilo olabilir ve bu kilosunu koruyabilmesi için kişinin uygun bir beslenme programını devam ettirmesi gerekir. Ancak kişinin yaşam süresi boyunca diyet yapması çok zordur. Bu durum da çare olarak cerrahi yöntemini, gerekiyorsa, gösterebiliriz.

Obezite Cerrahisi Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?
Ameliyatlardan sonra hastalar diyetisyenler ile çalışıyorlar. Ancak bu çalışma alternatif bir yöntem değildir. Obezite cerrahisi, yaşam süresi boyunca hastaların diyet yapmalarına yardımcı olacak bir yöntem olmasının yanında, ulaştıkları kiloları korumaya da yardımcı olmaktadır. Bu yöntem ile hasta istediği her şeyi yiyebilmektedir ve erken doygunluk noktasına ulaşmaktadır. Çünkü hastanın içinde onu denetleyen ve kontrol altında tutan bir diyetisyen bulunmaktadır. Bu diyetisyen ile yaşanan açlık durumunu ve bu durumdan kaynaklanan stres ile mücadele edebiliyorsunuz.

Obezite Cerrahisi Nasıl Yapılıyor?
Sindirim sisteminde bazı değişiklikler yapılıyor ve bu değişikler az yemekle, erken doymayı sağlıyor. Unutulmamalı ki, sağlıklı bir kilo da kalmanın yolu; diyet ve spor yapmaktan geçiyor. Bu da mümkün değil. Eğer aşırı kilo probleminiz varsa, işte, bunu sağlayan yöntem; Obezite Cerrahisi’dir.

Obezite Cerrahisinin Riskleri Var Mı? Zor Bir Ameliyat Mı?
Obezite cerrahisi artık yüksek teknoloji sayesinde kapalı yöntemle birkaç delikten yapılır hale geldi. Eskisine göre çok daha güvenli. Hastanede 2-3 gün kalıyorsunuz. Hastanın durumuna göre ameliyat süresi 1-2 saat arasında değişmektedir. Ameliyat bu günkü teknoloji sayesinde çok daha basit, pratik ve güvenli bir hale geldi.

Hasta Ne Zaman Kilo Vermeye Başlıyor?
Ameliyattan sonra kısa zaman içersinde, hasta az yemek yeme özelliğini kazanıyor. Diyetine hemen başlıyor. Bu durumda hızlı bir şekilde kilo veriyor. Teknik olarak diyetini hiç aksatmadığı için 6 ay içinde fazla kilolarının yüzde 60′ ından kurtuluyor. Bir buçuk yıl içersinde de fazla kilolarının yüzde 80′inden kurtulmuş oluyor. Siz de operasyon ile birlikte spor ve diyet da yaparsanız ideal kilonuza kavuşmuş oluyorsunuz.