Çocuğunuz GRİP mi yoksa KOVİD mi?

Antikor Testleri

Çocuğunuz GRİP mi yoksa KOVİD mi?

Çocuğunuz GRİP mi yoksa KOVİD mi?

Tıbbı Biyokimya Uzmanı Uz.Dr. Mert Musul; okulların açıldığı bir dönemde risk grubundaki çocuklara çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.  Bir çocuğun grip mi yoksa Kovid mi olduğunun antikor testi ile belirlenebildiğini söyleyen Uz.Dr. Musul “Çocuklarda yetişkinlere nazaran covid-19’un asemptomatik veya hafif belirtilerle geçirildiği“Ailede yaşlı, yandaş hastalıkları olan bireyler varsa, çocuklarından Kovid-19 hastalığını farkında olmadan alma riski ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle aileler çocuklarının grip yada kovid-19 geçirip geçirmediğini antikor testleri ile öğrenebilirler. Böylelikle aileler, risk grubundaki bireyleri koruyabilir ifadelerini kullandı. 

PCR VE ANTİKOR TESTİ NEDİR?

Korona virüsün hayatımıza girdiği günden bu yana, PCR ve Antikor testlerini çok sık duymaya başladık. Hastalığın tanı ve tedavisine katkı sağlayan PCR ve Antikor testleri arasındaki farkların ne olduğu, henüz tam anlaşılabilmiş değil. Bu nedenle en çok merak edilen konuların başında, PCR ve Antikor testleri arasındaki farklar geliyor.

PCR VE ANTİKOR TESTİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

OFM Antalya Hastanesi Tıbbı Biyokimya Uzmanı Dr. Mert Musul, Korona virüsün tespitinde kullanılan PCR ve Antikor testleri hakkında bilgiler aktardı.  PCR ve Antikor testlerinin birbirini tamamlayan testler olduğuna vurgu yapan Uz. Dr. Mert Musul; “PCR testleri daha çok aktif enfeksiyonu tanımlamada kullanılan testtir. Kişi belirti gösterdiği dönemde korona virüsüne yakalanıp yakalanmadığı kuşkusunu taşıyor ise, PCR testi yaptırmalı. PCR testinde ağız ve boğazdan sürüntüler alınır. Antikor testi ise kan alımıyla gerçekleştirilir.  PCR ve antikor testleri birbirini tamamlayan testlerdir. Tıpta Polimeraz Zincir Reaksiyonu adıyla bilinen PCR testleri; kalıtsal hastalıkların teşhisi, genetik parmak izlerinin tanımlanması, bulaşıcı hastalıkların teşhisi, genlerin klonlanması ve babalık testi gibi değişik konularda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Antikor testi ise; hastalığın geçirilip geçirilmediği, hastalığa yakalanılmış ise, vücudun bu hastalığa bağışıklığının ne durumda olduğunun anlaşılmasına katkı sağlayan bir testtir. Hastalığa yakalanma şüphesini taşıyanların antikor testi yaptırmalarına gerek yok ancak hastalığı geçirmiş iseniz, bu hastalığa karşı vücudunuzun bağışıklık durumunun ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız mutlaka antikor testi yaptırmalısınız” diye konuştu. 

“ANTİKOR TESTİ İLE HASTALIĞIN SEYRİ BELİRLENİYOR

Antikor test sonuçlarının, PCR test sonuçlarından daha hızlı bir sürede alındığını söyleyen Uz. Dr. Mert Musul, kişinin daha önce kovid hastalığı geçirip geçirmediğinin antikor testi ile belirlenebildiğini aktardı.  “Antikor testleri hastalığın tanısına yardımcı olmakla beraber, kişinin bu hastalığa karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığına dair bilgi verir. Bir kişi “grip mi geçirdim” yoksa “covid mi oldum” gibi sorularına cevap arıyorsa  antikor testlerini kullanması gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografi de uygun görüntünün görünmemesi, PCR negatifliği durumunda, tanı konulamayan durumlarda, antikor testleri ile hastalığın tanısı kesinleştirilir. PCR ile antikor testleri birbirlerini tamamlayıcı testlerdir. Hastalığın seyrini belirlemede yol gösterici testlerdir” ifadelerini kullandı. 

AİLELER DİKKAT; ÇOCUĞUNUZ GRİP Mİ YOKSA KOVİD Mİ?

OFM Antalya Hastanesi Tıbbı Biyokimya Uzmanı Dr. Mert Musul; Kovid hastalığında kuluçka süresinin 14 gün olduğunu, ortalama 5-6 günde semptomların ortaya çıktığını hatırlattı.  Bu süre içerisinde risk grubundaki çocuklara çok dikkat edilmesini gerektiğini söyleyen Uz. Dr. Musul, “ Kovid hastalığının çocuklarda çoğunlukla asemptomatik geçtiğini biliyoruz. Asemptomatik hastalar, virüsün taşıyıcısı olduklarından dolayı, Covid-19 hastalığının yayılmasında kritik rol oynarlar. Önümüz kış ve okulların açıldığı bir dönemdeyiz. Aileler çocuklarının grip yada kovid-19 geçirip geçirmediğini antikor testleri ile öğrenebilirler. Ailede yaşlı, yandaş hastalıkları olan bireyler varsa, Kovid hastalığını daha ağır geçirme riski daha fazladır.  Böylelikle aileler, antikor testiyle risk grubundaki bireyleri koruyabilir” ifadelerini kullandı. 

Paylaş:

Comments are closed.

Telefon

444 5 007

Email

info@ofmantalya.com

E-Randevu

Randeu Al

E-Sonuç

E-Sonuç
× Whatsapp