Çocuğunuzda karın ağrısı varsa SAKIN ağrı kesici vermeyin!

Dr Elnur Nurullayev

Çocuğunuzda karın ağrısı varsa SAKIN ağrı kesici vermeyin!

Çocuk Cerrahı Dr. Elnur Nurullayev, çocuklarda sık görülen karın ağrısı şikayeti ile ilgili önemli bilgiler aktardı.  Karın ağrısı şikayetinin ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Dr. Nurullayev, “ Bir çocukta karın ağrısı var ise bu önemlidir.  Bir an önce zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak gerekiyor. Aileler ağrıyı kendi başına tedavi etmeye kalkmamalı” diye konuştu.

 

“GELİŞİ GÜZEL İLAÇ VERMEYİN”

Karın ağrısının altında yatan bazı sebeplerin olabileceğini söyleyen Dr. Nurullayev, “Bu sebeplerin tanısını koyabilecek tek kişi, doktordur.  Aileler, doktora gitmeden kendi başlarına tanı koymamalı. Gelişi güzel ağrı kesici ilaçları çocuklarına vermemeliler. Bazı aileler, karın ağrısı çeken çocuklarına ilk etapta sıcak uygulama, soğuk uygulama, masaj yaparak ağrıyı gidermeye çalışıyorlar.  Kimisi gelişi güzel ağrı kesiciler vererek, sorunun tam tespitini önlüyor.  Çocuktaki karın ağrısı cerrahi bir hastalıktan dolayı olabilir.  Böyle bir durumda çocuğun hayatını riske atmamak için mutlaka ağrının başladığı ilk dakikadan itibaren doktora başvurmak en doğru davranıştır” ifadelerini kullandı.

“APANDİSİTE BAĞLI AĞRI ÇOK TEHLİKELİ”

OFM Antalya Hastanesi Çocuk Cerrahı Dr. Elnur Nurullayev,  karın ağrısı şikayetinin çocuklarda sık rastlanan bir durum olduğuna vurgu yaptı. Dr.Nurullayev “Bir çocukta karın ağrısı varsa, aile dikkatli olmalıdır! Karın ağrısının en sık nedenleri kabızlık veya gastroenterit gibi viral enfeksiyonlardır ve tedavisi cerrahi olmayan hastalıklardır. Ağrı cerrahi karın ağrısı ise adından göründüğü gibi tedavisinde acil cerrahi girişim gerekmektedir. Karın ağrısı olan çocukların yaklaşık %5’inde cerrahi tedavi gerekli olur. Bu yüzdelik rakam çok küçük gibi görünse de karın ağrısının bu kısmını kapsayan hastalar için oldukça önemlidir. İki yaş altındaki çocuklar karın ağrısını sözle ifade edemezler, huzursuzlar ve ayaklarını karnına çekerek ağlarlar. Oyun çocukları (2-5 yaş) karın ağrısını anlatabilseler de bilgiler her zaman güvenilir değildir.  Ağrının yeri, süresi, karakteri ile ilgili öykü aldığımızda çocuk 5 yaşın üstündeyse bilgiler güvenilirdir. İshal ve karın ağrısı genelde gastroenteritte görülse de, patlamış Apandisitte de görülebilir. Apandisite bağlı ağrısı olan bir çocuk dik yürüyemez, sağa doğru eğilerek yürür” bilgilerini aktardı.

HAZIR GIDALARDAN KAÇINMAK GEREKİYOR

Karın ağrısı şikayetine neden olan faktörlerin büyük çoğunluğunun hazır gıdalardan kaynaklanabileceğini söyleyen Dr. Elnur Nurullayev, çocuklardaki doğal beslenme düzeninin önemine vurgu yaptı. “Aileler mümkün olabildiğince hazır gıdalardan kaçınmalı. Abur cubur diye tabir ettiğimiz yiyeceklerden çocuklarını uzak tutmalı.  Meyve ve yiyeceklerin yıkanmadan verilememesi gerekir. Ev ortamında hazırlanan doğal besinler kabızlık, gastroenterit gibi birçok hastalığın oluşumunu engeller.  Doğal olmayan yiyecekler, çocukta birçok hastalığın gelişimine neden olur. Günümüzde çocukları hazır gıdalardan korumak oldukça güçtür. Ancak çocukla konuşarak, onu anlayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz” dedi.

Paylaş:

Comments are closed.

Telefon

444 5 007

Email

info@ofmantalya.com

E-Randevu

Randeu Al

E-Sonuç

E-Sonuç
× Whatsapp