Yaz Lekelerine Kışın Elveda

Yaz Lekelerine Kışın Elveda

Yazın oluşan lekelerinizden kurtulmak için en iyi zaman, kış dönemidir. Kış döneminde yapılan her türlü işlem ciltte iz bırakmadan rahatlıkla iyileşir. Önemli olan lekelerden arındırılmış cildinizi yaz döneminde de koruyabilmektir.

Lekeler; dış görünüşümüzü etkilediği kadar bazı hastalıkların da habercisi olması sebebi ile can sıkıcıdır. Güneşe yanlış maruziyet, çeşitli ilaçların kullanımı, doğumsal lekeler, sigara, çevresel faktörler, kimyasallara maruziyet, hamilelik veya doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormonal sebeplerle oluşan renk değişikliklerinin yanısıra önceden var olan bir benin renginin değişmesi de tıbbi tedaviyi gerektirir.

Özellikle yazın oluşan lekeler birçok farklı yöntemle kışın tedavi edilebilir. Ana hatları ile leke tedavilerinden bahsedecek olursak; cilt renginin açılması, cildin üst tabakasının soyulması, lekelere lazer, trombositten zengin plazma (PRP) veya mezoterapi gibi yöntemler uygulanması güneş ışınları etkisine maruz kalmayacağı için kış döneminde çok daha kolaydır.

Leke tedavilerinde işin vazgeçilmezi Peelinglerdir. Cildin üst tabakasının ” peel eden” yani soyan çeşitli ajanlarla kaldırılması sonucunda ciltteki yüzeyel lekeler, ince kırışıklıklar, ufak sivilce ve izleri yok edilebilir. Bu manada kimyasal peelingler, trıkloroasetik asıt, mandelık asıt, laktık asıt, salisilik asit gibi ajanlar kullanılabilir. Tekrarlayan peelinglerle ciltte aydınlık bir görünüm, yüzeyel lekelerin kaybı, tazelenme ve gençleşme elde edilebilir. Daha derin peelinglerle derine nüfuz eden lekelerde başarı sağlanabilir. Dermabrazyon gibi ileri teknikler özellikle yanık lekesi tedavilerinde bile kullanılabilir.

Bir diğer yöntem Leke Mezoterapisi ve Leke PRP sidir. Cildin orta (mezo) tabakasına pigment parçalayan ajanların minik iğnelerle enjekte edilmesi prensibine dayanan mezoterapi son dönemde leke tedavilerinde oldukça aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Haftalık ya da 15 günlük periyodlarla tekrarlanan mezoterapi seansları yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Lekelerde kalıcı iyileşmelere sebep olabilir. Periferik damarlardan alınan kanın santrifuj edilmesi ile elde edilen plateletten zengin plazma (PRP) aktive edilerek cilde enjekte edilir. Bu sayede hem ciltte belirgin bir gençleşme ve dirileşme ile beraber lekelerde homojenizasyon izlenir. 3-4 hafta ara ile 3 seans uygulanan PRP , cilt tekstürünü yani cildin kumaşını besler. İçerdiği büyüme faktörleri ile kollajen ve elastin aktvasyonu yaptığı gibi lekeleri de azaltmaktadır.

Lekelerde Lazer Kullanımı hem yüzeyel cilt lekelrinde hem de derine işlemiş dermal lekelerde kullanılabilir. 532 nm dalga boylu lazerlerle cilt yüzeyindeki solar lentigo denilen yaşlılık lekeleri, seboreık keratoz denilen yağlı lekeler, efelid denilen çiller yok edilebilir. Daha derin tabakalardaki dermal pigmentasyonlarda, 1064 nm dalga boyundaki lazerler kullanılarak melasma tedavisi seanslar halinde yapılabilmektedir. Leke ne kadar derine işlemişse çıkartılması bir o kadar zordur. Bu sebeple bir an önce dermatoloğunuza başvurup, geç kalınmadan tedaviye başlanılması önemli bir noktadır.
Leke çıkarıcı Kremler ve ajanlar destekleyici tedavi olarak kullanılabilir. Ancak en önemli nokta güneş koruyucu krem ve losyonların düzenli olarak kullanılması, çevresel faktörlere maruziyetten uzak kalınması, düzenli cilt bakımları ve güneş ışınlarına direk maruziyetten korunmadır.
Lekesiz, aydınlık ve pırıl pırıl ışıldayan, mutlu bir cilt dileğiyle…

Paylaş:

Comments are closed.

Telefon

444 5 007

Email

info@ofmantalya.com

E-Randevu

Randeu Al

E-Sonuç

E-Sonuç
× Whatsapp