Obezite Neden Ameliyat Edilmeli ?

Obezite Neden Ameliyat Edilmeli ?

Obezite günümüzün en önemli hastalığı ve hastalık sebeplerinden biridir. Hareketsizlik, düzensiz beslenme, bazı endokrin hastalıklar obeziteye sebep olmakta ve beraberinde birçok hastalığı da getirmektedir.

Kilo alan kişiler sosyal hayattan kopmakta, fiziki görünümü bozulmakta ve psikolojik rahatsızlıklara yakalanmaktadır. Bunun yanında şeker hastalığı, tansiyon yükselmesi, kemik ve eklem hastalıkları, kadın ve erkekte cinsel isteksizlik, kalp ve damar hastalıkları, uyku apnesi, sindirim sistemi bozukluklarına sebep olmaktadır. Obezite nedeni ile hastaların çoğunda diyabet ve hipertansiyon gelişmesi sonucu hastalar çok miktarda ilaç kullanmakta, ömür boyu insüline bağlı kalmaktadır. Diyabet ve hipertansiyon ilaçlarının yan etkileriyle de uğraşmak zorunda kalmaktadırlar. Hastalar sosyal hayattan izole yaşamakta, aileleriyle beraber her yere kolaylıkla gidememekte, yol yürümekte zorlanmaktadırlar.

Obez olup ta çocuk sahibi olamayan hastalar hamile kalmak için değişik miktarda yüksek dozda hormon tedavisi almakta, bu da obeziteyi daha da artırmaktadır. Obez kişiler defalarca kilo vermeyi denemekte, önce bir miktar kilo vermekte, ilerleyen zamanda daha fazlasını tekrar geri almaktadırlar. Kilo verip tekrar almak hastaların umutlarını kırmakta ve daha fazla içe kapanmaya neden olmaktadır.

Vücut kitle indeksi (VKİ) 35’in üzerinde olan, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan hastalar ile VKİ 40 ve üzerinde olan hastalara artık ameliyat önermekteyiz. Tüm dünyadaki eğilim bu hastalığın ameliyat edilmesi yönünde olup yıllık 340 bin obezite ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik yöntemle yapılan bu ameliyatlarla hastalar kısa sürede sağlığına kavuşmaktadırlar.

Ameliyat edilen hastalar 1 yıl içerisinde tüm fazla kilolarını vermekte, obezitenin sebep olduğu diğer hastalıklardan kurtulmakta, bedensel ve ruhsal olarak sağlığına kavuşmaktadırlar. Alınan güzel sonuçlar hekimler için de moral kaynağı olmakta, hekimleri daha fazla çalışmaya ve araştırmaya sevk etmektedir. Hastaların diyabeti gerilemekte, tansiyonu düzelmekte, uyku problemi ortadan kalkmakta ve bu da tüm vücudun fiziksel ve ruhsal sağlığını etkilemektedir. Hastanın fiziksel yapısının düzelmesi ve güzel görünmeleri, onları hayata daha da bağlamakla birlikte aile hayatlarını da olumlu yönde etkilemektedir.

Paylaş:

Comments are closed.

Telefon

444 5 007

Email

info@ofmantalya.com

E-Randevu

Randeu Al

E-Sonuç

E-Sonuç
× Whatsapp