Sağlıklı Yılbaşı Sofraları

Sağlıklı Yılbaşı Sofraları

Yeni yıl hemen hemen herkeste aynı duyguları canlandırır. Önce sağlık ile başlayan güzel temenniler, alınan birtakım kararlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve yeni başlangıçlar için yeni yıl güzel bir fırsattır.
Yeni yılın ilk gününe zinde bir ‘merhaba’ için; yılbaşı gecesini doğru seçimlerle geçirmek önemlidir. Aksi halde sindirim sistemi bozuklukları, baş ağrısı ve aşırı yorgunluk tüm enerjinizi tüketebilir !
Yılbaşı sofrasını bilinçli hazırlamak önemlidir. Sofranızda yapacağınız ufak değişiklikler ile hem sağlıklı hem keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Sizleri sıkmayacak, aynı zamanda diyet psikolojisine sokmayacak sağlıklı yılbaşı sofranız için ufak tüyolar ;

• Yılbaşı akşamında sofranızın daha özenli ve eksiksiz olacağı kesin ! Ama bu durum sizin gün içerisinde herhangi bir şey tüketmemenizi gerektirmez. Aksine akşama kadar kendinizi aç bırakmak hem metabolizmanızı yavaşlatır hem de akşam yemeğinde farkında olmadan daha fazla besin tüketmenize neden olabilir. Bu nedenle gün içerisinde protein ve kompleks karbonhidrat içeren hafif menüler tercih ediniz !
• Yılbaşı sofrasının belki de en doğru seçimi; HİNDİ ! Kırmızı ete oranla yağ ve kolesterol oranı düşük olduğu için rahatlıkla tüketebilirsiniz. Izgara ya da fırında yapılmış olmasına özen gösteriniz.
• Ana yemekle birlikte yılbaşının gelenekseli kestaneli pilav tercih edecekseniz eğer; ayrıca çorba ve püre tüketmeyiniz. Sofranızda mümkün olduğunca yağ oranı düşük, mayonez içermeyen salata ya da zeytinyağlı seçenekleri bulundurabilir, başlangıçlarınızı bu besinlerle yapabilirsiniz.
• Yemeğin hemen üstüne tatlı tüketmemenizde fayda var ! Tatlı tercihleriniz hamur tatlıları yerine; cevizli kabak tatlısı (tahinsiz) , kaymaksız ayva tatlısı ya da sütlü tatlılar olabilir.
• Yılbaşında cips gibi yüksek kalorili yiyecekler yerine; ceviz, badem, fındık, kuru üzüm, yaban mersini, kuru erik, beyaz leblebi gibi besinlerden oluşan küçük bir kase hazırlayarak gece boyunca atıştırabilirsiniz.
• Yılbaşı akşamında alkol limitinizi belirlemeniz önemli ! 1 gram yağ ~9 kilokalori, alkol ise ~7 kilokalori’dir. Enerjisi yüksek olduğu için dikkatli tüketmelisiniz. Viski, votka yerine şarap -farklı aromalarda olabilir- daha uygun bir seçim olacaktır.

Özel OFM Antalya Hastanesi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlıklı ve umut dolu daha nice yılbaşları geçirmenizi temenni ederiz.

Paylaş:

Comments are closed.

Telefon

444 5 007

Email

info@ofmantalya.com

E-Randevu

Randeu Al

E-Sonuç

E-Sonuç
× Whatsapp