Tip 2 Diyabet Hastalığı (Şeker Hastalığı)

Tip 2 Diyabet Hastalığı (Şeker Hastalığı)

Tip 2 Diyabet Hastalığı (Şeker Hastalığı)

TİP 2 DİYABET GİDEREK ARTAN ORANDA GÖRÜLEN BİR SAĞLIK PROBLEMİDİR.
TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 5 MİLYON DİYABETLİ VE BİR O KADAR DA HALK ARASINDA GİZLİ ŞEKER OLARAK BİLİNEN BOZULMUŞ GLUKOZ TOLERANSINA SAHİP BİREY VARDIR. YANİ ÜLKEMİZDE TOPLAM 10 MİLYON DİYABETLİ VE DİYABET ADAYI VARDIR DİYEBİLİRİZ.
TÜM DÜNYADA İSE 300 MİLYON CİVARINDA DİYABETLİ VARDIR, SAYI GİDEREK ARTMAKTADIR. DÜNYA NÜFUSUNA ORANLANDIĞINDA TÜRKİYE’DE DİYABET ÇOK DAHA FAZLA GÖRÜLMEKTEDİR.
TİP 2 DİYABETLİLERİN % 90’ININ OBEZ (ŞİŞMAN) OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜRSE ÜLKEMİZ İÇİN OBEZİTENİN NE KADAR BÜYÜK BİR SORUN OLDUĞU DAHA İYİ ANLAŞILMAKTADIR.
OBEZİTE VÜCUT KİTLE İNDEKSİ (VKİ) İLE HESAPLANIR. BASİTÇE KİLONUN BOYUN METREKARESİNE BÖLÜNMESİYLE BULUNUR.
VKİ > 30 OLANLAR İÇİN DİYABET RİSKİ 5 İLE 10 KAT ARTAR.
OBEZİTE İLE TİP 2 DİYABET ARASINDAKİ İLİŞKİ İNSÜLİN DİRENCİNE DAYANIR.
KİLO ARTIŞI VE ÖZELLİKLE BEL ÇEVRESİNDEKİ YAĞLANMA İNSÜLİN DİRENCİNE SEBEP OLUR. AŞIRI VE DÜZENSİZ İNSÜLİN SALINIMI SONUCU ŞEKER METABOLİZMASI BOZULUR VE BİR SÜRE SONRA İNSÜLİN SALINIMI AZALARAK DİYABET GELİŞİR.

PEKİ NE YAPMALI?

TEMEL HEDEF DİYETLE KİLO KAYBI OLMALI. İDEALİ HAFTADA YARIM KG İLE 1 KG ZAYIFLAMA OLMALI. HIZLI KİLO KAYIPLARI TEDAVİ UYUMUNU BOZAR, KAYBEDİLEN KİLONUN HIZLA GERİ ALINMASINA YOL AÇAR VE METABOLİZMAYI YAVAŞLATIR.
BASİT FORMÜLDEN VKİ’Sİ 30’UN ÜZERİNDE ÇIKANLAR BİR SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURUP ŞEKER YÜKLEME TESTİ YAPTIRMALI VE SONUÇLARA GÖRE DOKTORU VE DİYETİSYEN EŞLİĞİNDE İDEAL KİLOLARINA DÖNMELİDİR. ÇÜNKÜ DİYABET SİNSİDİR. BÖBREK YETMEZLİĞİ, KALP DAMAR HASTALIKLARI, GÖRME KAYBI GİBİ ÇOK SAYIDA TEHLİKELİ HASTALIĞA NEDEN OLUR.
UNUTULMAMALIDIR Kİ DİYABET VE KOMPLİKASYONLARIYLA MÜCADELE ETMEK, KİLO VERMEK İÇİN MÜCADELEDEN ÇOK DAHA ZORDUR. İŞTE BU YÜZDEN ÖNLEM ALMALI, BESLENME ALIŞKANLIKLARI VE YAŞAM TARZIMIZI DEĞİŞTİRMELİYİZ.

Paylaş:

Comments are closed.

Telefon

444 5 007

Email

info@ofmantalya.com

E-Randevu

Randeu Al

E-Sonuç

E-Sonuç
× Whatsapp