Beynin İnsana Oyunu = Epilepsi (Sara Hastalığı)

Epilepsi Sara Hastalığı

Beynin İnsana Oyunu = Epilepsi (Sara Hastalığı)

EPİLEPSİ;BEYİNDE ZAMAN ZAMAN ORTAYA ÇIKAN ANORMAL ELEKTRİKSEL BOŞALMALAR VE BUNLARA BAĞLI ORTAYA ÇIKAN GEÇİCİ NÖROLOJİK BOZUKLUKLARLA KARAKTERİZE BİR SİNİR SİSTEMİ HASTALIĞIDIR.BU NÖROLOJİK BOZUKLUKLAR EPİLEPTİK NÖBET OLARAK ADLANDIRILIR.
ÇOK ÇEŞİTLİ EPİLEPTİK NÖBET TİPLERİ VARDIR.HALK ARASINDA EN ÇOK BİLİNEN VE TANINAN;BAYILMA,KASILMA ,TİTREME,DİŞLERDE KENETLENME VE AĞZINDAN KÖPÜK GELME ŞEKLİNDE KENDİNİ GÖSTEREN JENERALİZE TONİK-KLONİK NÖBETLERDİR.
BUNUN DIŞINDA NÖBETLER, BAYILMA OLMAKSIZIN KISA SÜRELİ DALMA VE/VEYA ANORMAL HAREKETLER ŞEKLİNDE KENDİNİ GÖSTEREBİLİR.KÖTÜ KOKU VE TAT HALÜSİNASYONLARI,KOLDA VE YA BACAKTA UYUŞMA-KARINCALANMA, YANMA VE NADİREN AĞRI GİBİ DUYSAL NÖBETLER OLABİLİR.
BAZI NÖBETLERDE BİLİNÇ BOZUKLUKLARI GÖRÜLEBİLİR.ÖRNEĞİN KİŞİ DAHA ÖNCE HİÇ GİTMEDİĞİ BİR ORTAMI GÖRMÜŞ (DE JAVU) GİBİ VEYA ÇOK İYİ BİLDİĞİ KİŞİLERİ VE ORTAMI TANIMIYORMUŞ GİBİ (JAMAİS VU) DAVRANABİLİR.
BAZI NÖBETLER;KORKU,DEPRESYON ,ÖFKE NÖBETİ VEYA EROTİK DÜŞÜNCELER ŞEKLİNDE OLABİLİR Kİ BUNLAR ÇOĞUNLUKLA PSİKİYATRİK HASTALIKLARLA KARIŞTIRILIR.
EN SIK RASTLANAN SEBEP AİLEDE EPİLEPSİ HASTALIĞI ÖYKÜSÜ OLMASI YANİ GENETİK GEÇİŞTİR.BUNU DIŞINDA DOĞUM TRAVMASINA BAĞLI İNTRASEREBRAL HEMATOM,SEREBRAL HİPOKSİ,KALITSAL METABOLİK HASTALIKLAR,İLERİ YAŞLARDA GÖRÜLEN KAFA TRAVMALARI,BEYİN KANAMALARI VE BEYİN DAMAR TIKANIKLIKLARI,BEYİN TÜMÖRLERİ GİBİ BEYİN DOKUSUNA ZARAR VEREN LEZYON VARLIĞINDA EPİLEPTİK NÖBETLER ORTAYA ÇIKABİLİR.AYRICA ŞİDDETLİ HİPER VEYA HİPOTANSİYON,KAN ŞEKERİNİN ÇOK DÜŞMESİ VEYA ÇOK YÜKSELMESİ,KALSİYUM,SODYUM,POTASYUM GİBİ ELEKTROLİTLERİN DENGESİZLİĞİ VE BAZI İLAÇLAR EPİLEPSİ NÖBETLERİNE YOL AÇABİLİR.
TANI KOYMANIN EN ÖNEMLİ BASAMAĞI KİŞİNİN ŞİKAYETLERİ VE YAKINLARININ ANLATTIKLARINI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRMEK , AYRINTILI NÖROLOJİK MUAYENE VE KİŞİNİN DİĞER SİSTEMİK HASTALIKLARINA YÖNELİK DEĞERLENDİRMEDİR.BUNUNLA BİRLİKTE EEG (ELEKTROENSEFALOGRAFİ) VE BEYİN TOMOGRAFİSİ (BBT) , BEYİN MAGNETİK REZONANS ( MRI) GİBİ GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ MUTLAKA YAPILMALIDIR.
TEDAVİSİ NASILDIR?
EPİLEPSİNİN TEDAVİ EDİLEBİLMESİ İÇİN BİRÇOK İLAÇ GELİŞTİRİLMİŞ VE GELİŞTİRİLMEYE DEVAM ETMEKTEDİR. TEDAVİ,NÖBET TİPİNE VE NÖBET ŞİDDETİNE GÖRE DEĞİŞİR.FARKLI NÖBET TİPLERİNDE FARKLI İLAÇLAR KULLANILMAKTADIR.DÜŞÜK DOZDA VE TEK İLAÇLA NÖBET KONTROLÜ SAĞLANABİLDİĞİ GİBİ BAZEN BİRDEN FAZLA ANTİEPİLETİK İLACI YÜKSEK DOZDA KULLANMAK GEREKEBİLİR.EPİLEPSİ TEDAVİSİ TAMAMEN HASTAYA ÖZELDİR.DÜZENLİ KONTROL VE TAKİPLER ÇOK ÖNEMLİDİR.
NÖBET KONTROLÜNÜN SAĞLANAMADIĞI BAZI ÖZEL DURUMLARDA CERRAHİ TEDAVİ UYGULANABİLİR.
EPİLEPSİ HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİDİR?
DÜZENLİ İLAÇ KULLANIMI VE DÜZENLİ HEKİM KONTROLÜ ÖNEMLİDİR.
AŞIRI YORGUNLUK,UYKUSUZLUK, DÜZENSİZ YAŞAM TARZI, STRES NÖBETİ TETİKLER.
UZUN SÜRELİ TELEVİZYON İZLEMEK VE BİLGİSAYAR BAŞINDA KALMAKTAN KAÇINMALARI GEREKİR.PARLAK IŞIK BAZI NÖBET TİPLERİNİ AKTİVE EDER.
ATEŞ VE ENFEKSİYON,NÖBETLERİ TETİKLEYEN BAŞKA BİR ÖNEMLİ ETKENDİR.BÖYLE DURUMLARDA EN KISA ZAMANDA DOKTORA BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR.

Paylaş:

Comments are closed.

Telefon

444 5 007

Email

info@ofmantalya.com

E-Randevu

Randeu Al

E-Sonuç

E-Sonuç
× Whatsapp