Kalp hastalıkları covid’den öldürücüdür

Kalp hastalıkları covid’den öldürücüdür

OFM Antalya Hastanesi Kalp Takımından Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Atakan Yanıkoğlu,  korona virüs nedeniyle rutin kontrollerini yaptırmaya korkan kalp hastalarına uyarılarda bulundu.

Çin’de başlayan ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyada etkili olan korona virüs salgını nedeniyle, kalp hastalarının kontrollerini ihmal ettiğini söyleyen Uz. Dr. Atakan Yanıkoğlu,

Tüm dünyada olduğu gibi, Covid-19 salgını ülkemizi de etkiledi. Ülkemizde alınan önlemler etkili oldu, diğer ülkelerdeki gibi kötü bir sonuç ortaya çıkmadı.  Salgın sırasında edindiğimiz bazı önemli, hayati risk içeren gözlemler var. Kalp ve damar tıkanıklığına bağlı sorun yaşayan hastalar,  Korona virüsünden korktukları için hastaneye gitmiyor, kontrollerini ihmal ediyorlar.  Bu durum kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskini ciddi oranda artırıyor. Özellikle göğüs ağrısı, karın ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, bayılma gibi ciddi hastalık belirtileri olan hastalar,  gecikmeden hekim gözetiminden geçmeli.  Unutmamak gerekir ki Kalp hastalıkları Covid’den daha çok öldürür.

ifadelerini kullandı.

KONTROLLERİNİZİ YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN!

Tüm hastanelerde Korona virüsüne karşı üst düzey önlemler alındığını, teşhis ve tedavi işlemlerinin izole ortamlarda gerçekleştiğine dikkat çeken Uz. Dr. Atakan Yanıkoğlu,

Özellikle salgın döneminde kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde artışın olduğunu gözlemliyoruz. Bunun nedeni kalp hastalarının hastaneye salgın korkusuyla gitmemeleri, krizi evde geçirmeleridir.   Doktorunuza, hastanenize başvuruda bulunup kalbinizi kaldığınız yerden kontrol ettirmeye devam edin. COVİD-19 salgını, riskli grup hastalıklarda inanılmaz kötü sonuçlar doğuruyor. Akciğer hastalıkları, kronik diyabet ve kalp hastalıklarına sahipseniz hastaneye gitmekten korkmayın, kontrollerinizi yaptırmaktan çekinmeyin

ifadelerini kullandı.

OPERASYONLARIN ÇOĞU HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

OFM Antalya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Atakan Yanıkoğlu, salgının başladığı günden bu yana, görev aldığı hastanede sosyal mesafe kurallarına riayet edildiğini sözlerine ekledi.

Salgın hastalık başladığından bu yana, hastanemizde sosyal mesafe kuralına riayet ederek ve salgın hastalığa karşı aldığımız önlemleri maksimum düzeyde tutarak hastalarımızı en güvenli şekilde takip ve tedavilerini sürdürmekteyiz.

diyen Uz. Dr. Yanıkoğlu,

Yine salgın hastalığın ilk gününden itibaren, acil statüsünde olan koroner anjiyografi – anjiyoplasti ve aciliyeti ve ivediliği olan açık kalp cerrahisi işlemleri hastanemizde gerçekleştirdik.  COVİD’in tehlikesine karşı kalbin, kalp hastalıklarının da ciddi tehlikeli olduğunu bilmekteyiz. Maalesef COVİD tanısı ya da şüphesi olan hastaların bir kısmı kalp kriz ile vefat ettiğini biliyoruz. COVİD öldürücü fakat kardiyovasküler hastalıklarda öldürücüdür. Kalbiniz için de gerekli önlemleri almayı ihmal etmeyin! Salgın hastalık riskinin azalmaya başladığı bu dönem içerisinde işlemlerin de, daha da güvenle yapılabileceğini hatırlatır, olmasını istemediğimiz ancak daha sonra olabilecek ikinci bir salgın ihtimali öncesinde, bu operasyonların yapılmasının hastaların sağlığı açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz.

diye konuştu.

Paylaş:

Comments are closed.

Telefon

444 5 007

Email

info@ofmantalya.com

E-Randevu

Randeu Al

E-Sonuç

E-Sonuç
× Whatsapp